Restbet İletişim

Restbet İletişim

Restbet sitesinin müşteri hizmetlerine, istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. İletişim kurma ihtiyacını hissettiğiniz an itibariyle, müşteri hizmetleri tarafından hazırlanmış bölümler karşınızda olacaktır. Bütün bölümlere her kullanıcının başvuru yapma hakkı bulunmaktadır. Yardım taleplerinden şikayet konularına kadar, her türlü konu hakkında çekinmeden, endişe duymadan, müşteri hizmetleri bölümlerini kullanabilirsiniz.

 

Restbet İletişimi Seçenekleri Nelerdir?

Peki müşteri hizmetlerine ulaşma ihtiyacı hissettiğinizde, hangi seçenekleri kullanabilirsiniz? Bakıldığında canlı destek uygulaması, elektronik posta servisi gibi seçeneklerin bulunduğu görülmektedir. Ayrıca ana sayfaya baktığınızda, ana sayfa üzerinde hızlı erişim şeklinde bir bölüm hazırlandığını göreceksiniz. Buradan da hareket edebilir ve müşteri hizmetleri ile iletişim seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Restbet Canlı Desteğe Nasıl Bağlanılır?

Canlı destek, iletişim konusunda kullanabileceğiniz ilk seçenek anlamına gelmektedir. Nasıl bağlantı sağlayabilir ya da görüşebilirsiniz? Önce giriş işlemini gerçekleştiriniz, bu konuda restbet578.com yeni giriş adresini kullanabilirsiniz. Ana sayfanın açıldığını göreceksiniz. Sağ alt köşede kırmızı renkli bir zemin üzerine, Türkçe ve beyaz harflerle yazılmış destek şeklinde yazı olduğunu göreceksiniz. Seçim işlemini yapın, canlı destek bağlantı penceresi olarak isimlendirilmiş küçük bir pencere açılacaktır. Buradan görüşme başlatabilirsiniz. Önce isim, soy isim bölümünü doldurun. Hemen arkasından kayıt için verdiğiniz elektronik posta adresini yazın. Son olarak yine kayıt aşamasında belirlemiş olduğunuz kullanıcı adınızı girin. Bu pencerenin en alt bölümünde yine kırmızı zemin, beyaz Türkçe hazırlanmış görüşmeye başla butonunu göreceksiniz. Boş bölümleri doldurduktan sonra, buton üzerinden seçim işlemini yapacaksınız. 30 saniye kadar beklemeniz yeterlidir. Müşteri hizmetleri temsilcisi karşınıza gelecektir. Görüşme birebir karşılıklı, yazarak görüşme olacaktır.

Restbet Müşteri Hizmetleri Çalışma Saatleri

Peki müşteri hizmetleri ile iletişim ihtiyacı ortaya çıktığında, hangi gün ve saatleri kullanabilirsiniz? 7 gün, 24 saat anlayışı ile çalışan müşteri hizmetleri bölümleri bulunmaktadır. Canlı destek hattını her gün, her saat kullanabilirsiniz. Sürekli çevrimiçi olan müşteri hizmetleri bölümlerinin var olduğunu göreceksiniz. Aynı şekilde elektronik posta servisini de 365 gün ve 24 saat boyunca kullanacaksınız.

Restbet Mail Adresi İle İletişim Bilgisi Nedir?

Site yetkililerine yani müşteri temsilcilerine ulaşma konusunda, elektronik posta servisini de kullanabilirsiniz. Hangi adresi kullanmanız gerekmektedir? destek@restbet.com orijinal adresini kullanabilirsiniz. Müşteri hizmetleri ile herhangi bir konuda elektronik posta üzerinden iletişim kurmak istiyor iseniz, kullanmanız gereken adres budur.

Restbet Destek Sistemi Kullanımı

Çekinmeden, endişe duymadan, her gün, her saat müşteri hizmetlerini ya da destek hizmetlerini kullanabilirsiniz. Ayrıca Türkiye üzerinden, Türkiye ip adresi üzerinden hizmet alacak olmanız nedeni ile Türkçe dil seçeneği ile görüşmeler yapılacaktır. Gerek canlı destek hattında, gerek elektronik posta servisinde her türlü görüşme Türkçe olacaktır. Destek sistemini kullanma konusunda endişe duymayın. Soru sorabilir, görüş, beklenti, temenni gibi konularda başvuru yapabilirsiniz. Şikayet konularını gündeme getirebilirsiniz. Teknik yardım talebinde bulunabilirsiniz. Hesaplarınız, promosyonlarınız ve benzeri her türlü işlem konusunda da iletişim kurmayı deneyebilirsiniz.

Restbet Elektronik Posta Nasıl Kullanılır?

Gelelim önemli detaylardan bir tanesine, müşteri hizmetleri ile elektronik posta üzerinden irtibata geçmek istiyorsunuz, nasıl kullanacaksınız? Yazı içeriğinde gördüğünüz destek şeklinde hazırlanmış elektronik posta adresine mail göndereceksiniz. Göndereceğiniz adres, üyelik başvuru formuna yazdığınız adres olacaktır. Üye olan şahısların başvuruları değerlendirmeye alınıp, geriye dönüş yapıldığı unutulmamalıdır. Konu bölümüne mutlaka kısa birkaç kelime ile detay belirtin. Para yatırma, para çekme promosyon talebi, üyelik iptali, yeni giriş adresi talebi ya da aklınıza gelebilecek herhangi bir konuyu birkaç kelime ile özetleyin. Bunun gerekçesi ilgili departmana, hızlı bir şekilde yönlendirme yapılmasıdır. Mesaj bölümüne gündeme getirmek istediğiniz konuyu, Türkçe, anlaşılır bir dil ile uzatmadan yazmanız yeterli olacaktır.

Restbet Elektronik Postaya Geri Döner mi?

Siz bir elektronik posta gönderdikten sonra, müşteri hizmetleri mutlaka inceleyecek ve buna gönderdiğiniz elektronik posta adresi üzerinden yani sistemde kayıtlı elektronik posta adresi üzerinden geri dönüş yapacaktır. Üyeler tarafından gönderilen elektronik postalara 60 dakikada dönüş yapılır. Bunun haricinde, şikayet içerikli bir elektronik posta gönderileri ise, en fazla 24 saat içerisinde dönüş yapılacaktır.

Restbet Müşteri Hizmetleri Şikayetleri Çözer mi?

Hangi kullanıcı tarafından, hangi konuda şikayet bildirimi yapıldığı önemli değildir. Kullanıcı hatası yapmış olabilir, işlem hatası yapmış olabilir. Sorun değildir, inceleme yapılır, kullanıcıya maksimum 24 saat içerisinde geri dönüş yapılır. Şikayet konusu ortadan kaldırılır. Site kaynaklı bir teknik problemin ortaya çıkması önemli değildir. Hata kabul edilir, şikayet konusu ortadan kaldırılır ve kullanıcıya bilgi verilir.

Restbet SMS Kullanımı

Müşteri hizmetleri tarafından tek taraflı olarak kullanılan iletişim seçeneklerinden bir tanesi, SMS uygulamasıdır. Üyelik başvuru formuna cep telefon numarası yazılır. Site içeriği ile ilgili kampanyalar, duyurular ile ilgili yeni giriş adresi ile ilgili kısa mesajlar gelmeye başlar. İsteyen herkes zorunlu olarak katıldığı sistem içerisinde kalabilir. İsteyen herkes, canlı yardım bölümü ile görüşebilir. SMS engelleme, SMS iptal işlemini yapabilir ancak, SMS engelleme işlemi yapıldıktan sonra, bütün bildirimler duracaktır. Durdurulan kısa mesaj bildirimleri içerisinde, yeni giriş adresinin olduğu da unutulmamalıdır.